Новий рік є одним з найпопулярніших свят не тільки в Україні, а й майже по всьому світу. Але кожна нація має свої традиції святкування.

Українці святкували Новий рік першого січня не завжди. У різні часові проміжки відзначали Новий рік у березні і навіть вересні. З самого початку святкування Нового року українці робили це навесні. Цей звичай був пов’язаний з тим, що природа наново відроджується навесні і починається новий сільськогосподарський сезон. А в XV столітті Православна церква прийняла греко-візантійський обряд, тоді початок року наступав першого вересня. У цей же час та частина України, яка перебувала у складі Великого князівства Литовського, відзначала Новий рік першого січня, за католицьким звичаєм.

Весь християнський світ став зустрічати Новий рік першого січня після того, як було введено григоріанське літочислення. Цар Петро І ввів своїм указом святкування Нового року першого січня на території сучасної України 1700 році. Також цар ввів такі традиції як прикрашання новорічної ялинки, гучні святкування і маскаради.

Багато наших предків вірили, що в новорічну ніч Бог чує всі прохання. 31 грудня накривали пишний сімейний стіл, тому вечір цього дня називався щедрим. Також в новорічну ніч проводили різні обряди, спрямовані на захист домашньої худоби і хороший урожай. Такі обряди обов’язково проводив господар будинку, який звертався до дерев і тварин із закликами до родючості.

Також у переддень Нового року часто ворожили. Популярністю користувалося ворожіння, пов’язане з родючістю. На ніч у дворі клали стіг жита, пшениці і ячменю. Вважалося, на якому копиці сіна буде іній, та культура і вродиться краще всіх інших. Дівчата також полюбляли ворожити, але на свою долю. Використовувалися найчастіше такі ж ворожіння, як на Андрія чи Катерини.

Цікавим фактом є те, що раніше в українців символом Нового року була не ялинка, а дідух. Дідухом був стіг сіна, прикрашений стрічками, вінками, квітами. Цей символ ставили в будинку на покуті столу.

В наш час будинки прикрашають на європейський лад: ялинкою, свічками, подарунками….

Головне, щоб свята дарували радість і сімейний затишок!

Залиште свій коментар