Коли ми хочемо наситити енергією тіло, то виконуємо динамічні вправи. Коли ж прагнемо тримати в тонусі мозок — звертаємося до медитації, тобто спокою і статики. У стані хронічного стресу дуже часто стресогенні ситуації провокують у нас тривожні й депресивні думки. Виникають сум, пригнічення, тривога, страх та злість, а поведінка, яка виникає внаслідок цього, веде не до вирішення проблем, а до їхнього накопичення. Проблеми, які нагромаджуються, стають самі по собі додатковими стресогенними факторами. Так ми потрапляємо в замкнене коло: більше проблем — більше стресів — ще більше проблем у нашому житті. Тому є дуже давньою практикою – медитувати і це порівнюють з чимось утаємниченим, закритим або навіть магічним.

Медитація — це навичка спостереження за власними реакціями, навичка бути “тут і зараз”. Медитація вчить мозок концентруватися, справлятися зі стресом і тривогою, допомагає повернути тверезий погляд на навколишній світ. Медитація — це гігієна розуму.

Ми ж робимо прибирання у квартирі. Це приблизно те саме, що й прибирання у свідомості, яке бажано проводити з певною періодичністю, в ідеалі — щоденно, бо неможливо за 20, 40, 50 чи 100 днів відмедитувати за все життя. Існує певний тягар, який ми постійно носимо на собі — непрожиті емоції, недомірковані думки, джерелом яких є певні відчуття чи стани. Медитація допомагає зруйнувати добре злагоджені мозкові ланцюги, які «отруюють» наше життя, і дозволяє побудувати нові — продуктивні. Це також допомагає у регуляції наших думок: ми уникаємо поспішних суджень та зменшуємо потенційно згубний вплив стереотипів. Така якість мозку відома як нейропластичність.

Різні форми медитацій дозволяють опанувати різні сфери: сприйняття наших думок, роботу з нашими емоціями, сприйняття нашої поведінки та контроль поведінки. Медитація може бути чудовою вправою для мозку, вона має кілька неодмінних атрибутів: тихе і спокійне місце, зручна поза (сидячи, лежачи, ходячи), фокус уваги (предмет або відчуття дихання) і відкрите ставлення (дозвіл відволікатися на думки і не судити про них).

Медитація передбачає концентрацію, зокрема на:

— звуках

Спочатку зосередьтеся на найбільш очевидних звуках, і коли ваша концентрація стає чутливішою, помічайте більш тонкі звуки, наприклад, співи пташок, дзижчання комах, віддалений рух. Просто дозвольте їм «омивати» вас. Відпускайте звуки, які щойно пройшли повз, і будьте присутні до звуків, які виникають зараз.

— тілесних відчуттях

Відчуйте, як ваші руки відпочивають на колінах, а ноги — на стільці. Відчуйте одяг на своїй шкірі. Помічайте будь-який біль, м’язову напругу, тремтіння в животі або тривожні почуття — саме те, чого ви намагалися уникнути. Слідкуйте, як ці відчуття змінюються, відпускайте їх та будьте присутні щодо тих відчуттів, які виникають.

— думках

Спостерігайте за тим, як думки виникають у вашій голові і проходять повз вас. Не зациклюйтеся на них і нічого з ними не робіть. Деякі думки — це нісенітниця; а інші ж настільки переконливі, що ви слідуєте за ними. Поспостерігайте за такими «вимогливими» думками, позначте їх і відпустіть. Будьте відкритими до наступних думок. Це наче спостерігати за хмарами, що проходять у небі. Ваш розум при цьому лишається ясним, спокійним і уважним.

— диханні

Спостерігайте за природними змінами в диханні, коли ви стаєте більш розслабленими. Ви можете помітити, що дихання спочатку є неглибоким і швидким, але поступово стає глибшим і регулярнішим.

Усі ці кроки мають на меті привести людину, яка медитує, до усвідомленості і усвідомленого життя.

Якщо ви лише починаєте шлях до усвідомленого життя, спробувати різні медитативні практики, що передбачають сканування тіла, усвідомлений рух, концентрацію на диханні, звуках, думках тощо. Медитація — це час, аби побути з собою наодинці, послухати себе та прислухатися до себе. Проте не варто сидіти більше, ніж можете, тим паче у незручній позі. Не треба нікому нічого доводити. Починайте поступово, бо неможливо підійти до перекладини й одразу без належної підготовки зробити 20 підтягувань. Спочатку треба підтягнутися бодай один раз.

БУДЬМО ЗДОРОВІ!

Залиште свій коментар